Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Soğuk hava koşullarina uygun ipuçlari
Resmi büyütmek için tıklayınız Dört lastiğin tamamına kış lastikleri takınız Kış aylarında lastiklerin şişirilmesi Kış aylarında otomobil bakımı Ön Cam Güvenliği

Soğuk hava koşullarina uygun ipuçlari

Soğuk hava ipuçlari

 

1. Dört lastiğin tamamına kış lastikleri takınız

Soğuk hava koşullarına aracınızın güvenliğinin ve kontrolünün azami olması için, dört tekerleğinize de kış lastikleri takınız. Hareket ederken performansın arttırılması için birçok insan sadece çekiş sağlayan dingil üzerine kış lastikleri takmaktadır. Bu cezp edici olmakla birlikte, azami çekiş gücü, performans veya güvenlik seviyeleri sağlamayacaktır. 

Ön dingile kış lastiklerinin takılması arka tekerleklerin yol tutuşunu azaltabilmektedir. Aynı zamanda, aracın savrulması (arka tekerleklerden çekişli taşıtlar için) veya viraj alırken savrulması (ön tekerleklerden veya arka tekerleklerden çekişli taşıtlar için) riski de taşımaktadır.

Sadece arka dingillere iki kış lastiğinin takılması bir virajı almaya çalışırken düz gitme riskini de arttırmaktadır.

2. Kış aylarında lastiklerin şişirilmesi

Havalar soğuduğunda, lastik hava basınçlarınız düşmektedir. Örneğin, bir lastik 20ºC’de 2 bar (29 psi) şişirildiyse, lastik hava basıncı 0ºC’de sadece 1,8 bar (26 psi) okunabilmektedir. Lastik hava basınçlarınız soğuk havada kontrol ettiğinizde düşükse, taşıt imalatçısının tavsiyelerine göre lastikleri yeniden şişiriniz. 
Kış aylarında lastiklerin şişirilmesi

Tavsiyemiz:

  • Lastik hava basınçlarınızı soğuk lastiklerle ayarlarken (dışarıdaki ortam sıcaklığında lastik sıcaklığı) araç üreticisinin tavsiye edilen basınçlarına ayarlayınız.
  • Lastik hava basınçlarınızı sıcak bir garaj veya atölyede ayarlarsanız, araç üreticisinin tavsiye edilen basınçlarına 0,2 bar (3 psi) ilave ediniz. Bu ise sizin soğuk havayı telafi etmenizi ve doğru hava basıncıyla kullanmanızı sağlayacaktır.

3. Kış aylarında otomobil bakımı

Aracınızı önümüzdeki kış aylarına hazırlamanın en iyi zamanı kış başlangıcıdır. Şimdiye kadar, yolda kar, buz, gevşek mıcır ve tuz olduğunda araç kullanmışsanız, aracınıza ne yapabileceklerini biliyorsunuzdur. Küçük sıyrıklar paslanır, muhtemelen hazır hale getirilmediği için kalorifer tesisatınız hallolmuştur ve aracınızın ön camının dışarıdaki dondurucu soğuk havanın ısı şoku ile içerideki çok sıcak havanın aşırı ters gerilimleri ile mücadele etmesi gerekmektedir. Mümkünse, aracınızın ön camını kış aylarında içeriden ve dışarıdan kaplayınız (iyi bir ipucu, gazete kâğıdı kullanılmasıdır).  

Ön Cam Güvenliği

Aracınızın ön camındaki küçük bir çatlak aşırı hava koşullarında büyük bir çatlağa dönüşebilir. Bu nedenle kış başlamadan önce mümkün olan en kısa sürede aracınızın ön camını tamir ettiriniz. Aksi taktirde, değiştirme masrafına katlanmanız gerekebilir. Sürüş koşulları kış aylarında zaten yetersizdir, bu nedenle taşıtınızın ön camın silecek bıçaklarını kontrol ederek yetersiz görüşü engellediğinizden emin olunuz. 

Ön Cam Güvenliği

Kış aylarında araba camı yıkama sıvısı

Daha önceleri bir tuz kamyonu buz ve karı eritmek için geçtikten hemen sonra araç kullandıysanız, o halde aracınıza kışlık ön cam yıkama sıvısının doldurulmuş olmasının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Ön cam yıkama suyunun koyulduğu şişenin dolu tutulduğundan ve iyi çalışır durumda olduğundan emin olunuz. Ön camlar üzerine sıçrayan tuzlar nedeniyle hızlı bir şekilde beyazlaşabilir. Buradaki iyi bir ipucu, ön cam yıkama suyunun su ile seyreltilmemesidir yoksa bu sıvı şiddetli kış sıcaklıkları boyunca donabilir. 
  • Akünüzün durumunu sıklıkla kontrol ediniz; düşük sıcaklıklar akünün boşalmasına neden olabilir.
  • Motorunuzdaki yağın otomobilinize ve koşullara uygun olup olmadığını kontrol ediniz çünkü soğuk hava motor yağını inceltme eğilimine sahiptir.
  • Şasi, kaporta ve lastikleri yollar üzerindeki tuzlar nedeniyle aşınmadan korumak için otomobilinizi düzenli olarak yıkayınız.
  • Frenlerinizi kontrol ediniz. Taşıtınızı bakımı yetersiz olan frenlerle kullanmak tehlikelidir.
  • Farlarınızı kontrol ediniz. Önünüzde birçok uzun gece var.

4. Zincirlerinizi ne zaman kullanmalısınız?

Kar zincirlerinin yoğun kar olması durumlarında kullanılması gerekmektedir. Örneğin, belirli kayak merkezlerine seyahat ediyorsanız, kar zincirleri takmak zorunda kalırsınız (seyahat etmeden önce kontrol ediniz). 

Bir zincir setiniz yoksa, bayiniz aracınız ve lastik ebadınız için en uygun olan kar zincirleri için size tavsiyelerde bulunacaklardır. İdeal olarak, zincir takıldığında lastiğinizin temas yaması üzerinde çok fazla sayıda zincir olması gerekmektedir. Ortalama olarak lastiğinizin üzerinden geçen en az 12 zincir olması gerekmektedir. Seyahatinizden önce, zincirlerin etkili biçimde nasıl takılıp çıkartılabileceğini öğrenmek için zaman ayırınız. Donmuş parmaklarla, dik yokuşlu bir dağ yolunun ortasında sıfırın altında kar fırtınasında zincir takmak eğlenceli değildir. Birkaç saatlik hazırlık bu işlemi kayda değer ölçüde hızlandıracaktır. 

Kar zincirlerinizin kolay erişilebilir bir yerde olmasını sağlamaya çalışınız. Buradaki iyi bir ipucu, yolda ihtiyaç duyacağınız diğer şeylerle birlikte bagajınızda bagaj kapağına en yakın yerde paketli olarak tutmanızdır. Bir çift eldiven ve bir lamba bulundurunuz ( “başa takılan aydınlatma lambası” daha uygun bir çözüm olabilir). 

Eklenme Tarihi: 19/12/2016
 
:: Diğer Haberler + tüm haberleri gör
 
- Lastik Sorunları ve Muhtemel Nedenleri
12/05/2017
 
- Lastik Kullanım ve Raf Ömrü Önerileri
12/05/2017
 
- Dört lastiğin tamamına kış lastikleri takınız
19/12/2016
 
- YOKOHAMA V905
21/10/2015
 
- NEDEN KIŞ LASTİĞİ KULLANMALIYIZ?
29/11/2014
 
- KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASINA AZ KALDI HAZIRMISINIZ...
22/10/2013
 
- ANKARA TİCARET ODASI- KAMU OYUNA DUYURU
15/10/2013
 
- Otomobillerde de kış lastiği uygulaması zorunlu oluyor
10/10/2013
 
- Yokohama Kış Lastikleri ile Yollar Daha Güvenli
30/11/2012
 
- Kış lastikleriyle ilgili uyarı
26/11/2012
 
- Yokohama Lastikleri ile Kışa Meydan Okuyun!
26/11/2012
   
 
 
  ADRES: Adnan Menderes Cd. Göçmen Sok. No:2 Araştırma Hastanesi Karşısı Adapazarı / Sakarya
TELEFON: 0 264 2765321
GSM: 0 532 5548913
FAKS: 0 264 2751863
E-POSTA: bilgi@samiotolastik.net
Facebook: samiotolastik54
Instagram: samiotolastik