Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Kış lastikleriyle ilgili uyarı
Bezci, kış lastiklerinin sadece karlı ve buzlu zeminlerde değil, hava sıcaklığının 7 derecenin altına indiği her koşulda kullanılması gerektiğini bildirdi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, kış lastiklerinin sadece karlı ve buzlu zeminlerde değil, hava sıcaklığının 7 derecenin altına indiği her koşulda kullanılması gerektiğini bildirdi.
 
Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan kış ayları öncesinde sürücüleri uyararak, can ve mal güvenliği için kış lastiklerinin önemine dikkati çekti.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı Trafik Güvenliği Genelgesi'ni hatırlatarak kademeli olarak zorunlu hale getirilecek olan kış lastiğinin bu yıldan itibaren denetiminin artırılacağını, sürücülerin bu konuda hassas davranmaları gerektiğini belirten Bezci, açıklamasında şunları kaydetti:
 
''ATO Oto Lastiği Ticareti Meslek Komitesi'nden edindiğim bilgilere göre kış lastikleri, karlı zeminde yaz lastiğine göre yüzde 20 daha başarılı fren performansı göstermektedir. Bunun yanı sıra hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde, yaz lastiklerinde kullanılan karışımlar sertleşerek tutunma özelliklerinin bir kısmını kaybetmektedir. Bu nedenle, kış lastiklerinin sadece karlı ve buzlu zeminlerde değil, hava sıcaklığının 7 derecenin altına indiği her koşulda kullanılması gerekmektedir. Türkiye şartlarında kış lastikleri ekim ayı başında takılmalıdır. Kış lastikleri nisan ayında da çıkarılmalı ve yerine normal lastik takılmalıdır. Ayrıca yine komitemizden edindiğim bilgiler doğrultusunda kış lastiği ve kar zinciri aynı işlevi görmemektedirler. Kış lastiği, kar yağsa da yağmasa da düşük sıcaklıklarda aracın yola tutunmasını sağlar. Aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde gitmesine ve durmasına olanak verir. Özellikle kuru yoldan kaygan yollara ani girişlerde aracı yolda tutar. Kar zinciri kullanımı araç lastik ve mekanik aksamına zarar verdiğinden sadece zorunlu durumlarda ve kısa bir süre için kullanılmalıdır.''
 
-''Tam performans için dört lastik de değiştirilmeli''-
 
Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Çelebi de yaptığı açıklamada, kış lastiklerinin dörtlü set olarak kullanılması gerektiğini belirterek, yalnızca iki lastiğin kış lastiğiyle değiştirilmesinin büyük bir hata olacağını kaydetti.
 
Çelebi, kış lastiği alırken dikkat edilecek hususları da şöyle sıraladı:
 
''Yeni kış lastiği alındığında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Alınan lastiklerin tümü aynı desen ve kaliteye sahip olmalıdır. Aksi durumda sağa ve sola çekme söz konusu olabilir. Kış lastiklerinin diş derinliğinin en az 4 milimetre olması gerekir. Aksi halde çekişe ve sürüş kalitesine olumsuz katkı sağlar. Lastiğin ebatları, aracın standart lastiklerinin ebadından daha geniş tabanlı olmamalıdır. Aksi durumda yola tutunma zayıflayacağından kızaklama riski artar. Araç için belirlenen standart ebat kullanılmalıdır. Ayrıca, kış lastiğinde teknik olarak kabul edilebilecek yanak kalınlığındaki lastiklerin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca kış lastikleri 15-20 derece sıcaklıkta; karanlık, kuru ve serin bir yerde; radyatör gibi ısı kaynaklarından en az 1 metre uzaklıkta ve naylon gibi bir torbaya sarılarak saklanmalıdır. Jantlı saklanacaksa üst üste ve yatık bir şekilde, jantsız depolanacaksa dikine ve yan yana konmalı ve deforme olmamaları için lastikler periyodik olarak döndürülmelidir.''
 
Araç lastik ömrünün 10 yıl olduğunu belirten Çelebi, kullanım ve depolama koşullarının çok değişken olması nedeniyle sadece lastik üretim tarihine bakarak lastiğin ömrü hakkında kesin bir bilgi verilmesinin doğru olmadığını kaydetti.
 
-Bezci'den Başbakan Erdoğan'a teşekkür-
 
ATO Başkanı Salih Bezci, Trafik Güvenliği Genelgesi'nde imzası bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkürlerini sunarak, şöyle bildirdi:
 
''Halkın can ve mal güvenliğini her şeyin üstünde gören Sayın Başbakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Trafik terörüne ülke olarak çok kurban verdik. Çok canımız yandı. Başbakanımızın bu konuya el atarak kış lastiğini zorunlu hale getirmesi bizleri son derece mutlu etmiştir.''

Eklenme Tarihi: 26/11/2012
 
:: Diğer Haberler + tüm haberleri gör
 
- Lastik Sorunları ve Muhtemel Nedenleri
12/05/2017
 
- Lastik Kullanım ve Raf Ömrü Önerileri
12/05/2017
 
- Soğuk hava koşullarina uygun ipuçlari
19/12/2016
 
- Dört lastiğin tamamına kış lastikleri takınız
19/12/2016
 
- YOKOHAMA V905
21/10/2015
 
- NEDEN KIŞ LASTİĞİ KULLANMALIYIZ?
29/11/2014
 
- KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASINA AZ KALDI HAZIRMISINIZ...
22/10/2013
 
- ANKARA TİCARET ODASI- KAMU OYUNA DUYURU
15/10/2013
 
- Otomobillerde de kış lastiği uygulaması zorunlu oluyor
10/10/2013
 
- Yokohama Kış Lastikleri ile Yollar Daha Güvenli
30/11/2012
 
- Yokohama Lastikleri ile Kışa Meydan Okuyun!
26/11/2012
   
 
 
  ADRES: Adnan Menderes Cd. Göçmen Sok. No:2 Araştırma Hastanesi Karşısı Adapazarı / Sakarya
TELEFON: 0 264 2765321
GSM: 0 532 5548913
FAKS: 0 264 2751863
E-POSTA: bilgi@samiotolastik.net
Facebook: samiotolastik54
Instagram: samiotolastik